LEARN HOW TO PRICE YOUR SWEETS WITH CONFIDENCE & EASE, SO YOU CAN MAKE YOUR SIDE GIG, YOUR ONLY GIG

GET ACCESS TO "PRICE LIKE A PRO" SELF STUDY PROGRAM

Many bakers & treat makers get their pricing wrong from day one because they do not know how to apply the 4 pillars of pricing to ensure their business is profit driven. 

THE PROBLEM IS...

  • You think that figuring out pricing is really complicated, when it's actually easy to do if you have the RIGHT formula.
  • They are following other "bakers" pricing models who think their pricing "experts"... which in turn creates wrong pricing all together.
  • They think they'll never "get it" because math/numbers are not their jam.
  • They simply don't even know where to begin!

 

Creative artist like you need an easy to follow system that helps get your business profitable without needing a math degree to learn how...

 

Fortunately for you... I've created a solid formula you can use to get you pricing your sweets with confidence & ease within days.

WELCOME TO... YOUR QUICK FIX...

A simple yet effective way to price your products with confidence & ease within 7 days. Great for...

  • Hobby Bakers
  • Home Bakers
  • Self taught bakers
  • New Business Owners
  • Culinary Graduates

WHAT'S INCLUDED:

#1

WORKSHOP 1 / Direct Cost & Indirect Cost

In this class, you'll work to identify all of the tangible and intangible cost associated with pricing products, goods and services. You'll walk away with a clear step-by-step easy to follow process to break down & calculate your cost of goods.

What We'll Work on: 

  • IDENTIFYING DIRECT COST
  • IDENTIFYING INDIRECT COST

EXTRA BONUS: Baker Diary 14 free trial and 20% off sign up bonus

Along with the training, you'll also receive a list of reputable companies that sell industry specifics goods. You can use the list to ensure you are always getting the best rate possible when ordering supplies.

#2

WORKSHOP 2 / Labor & Profit

In this workshop, you'll learn exactly how to gauge and apply labor cost as well as learn the real meaning of profit. You'll get a simple explanation that helps you understand why a healthy profit margin is needed every time you price a product.  

What We'll Work on: 

  • HOW TO ASSESS AND ASIGN LABOR COST 
  • UNDERSTANDING & BUILDIING IN PROFIT

EXTRA BONUS: The Profit Plan

Included in this training is our "Profit Plan" guide. You can use it to create a forward thinking mentality that specifically assist you in achieving business growth faster. This means that instead of just saving up, you are saving up with a particular goal, purchase or intention

#3

WORKSHOP 3 / The "PLP" Formula

In this workshop, you'll learn our signature PLP formula and how easily you can apply it to your business.You'll get a simple to follow formula you can use immediately to always price with confidence and ease.

What We'll Work on: 

  • FORMING A NEW MINDSET
  • INTRODUCING THE PLP FORMULA

EXTRA BONUS: Growth Mindset Blueprint 

This training also comes with a customizable Growth Mindset Blueprint. This will help to hold you accountable when it comes to forming a prosperous mindset when it comes to money. Which will help set you up for success.

GRAB THE ULTIMATE SHORTCUT!

  • Direct Cost & Indirect Cost (Valued at $99)
  • Labor & Profit (Valued at $99)
  • The "PLP" Formula (Valued at $99)
  • Vendor List (Valued at $49)
  • Bake Diary Trial, Tutorial & Discount (Valued at $49)
  • 90 Day Labor Fast Track (Valued at $49)
  • Profit Planner Guide (Valued at $49)
  • Words of Encouragement Audio (Valued at $49)
  • Growth Mindset Blueprint (Valued at $49)
  • Private Facebook Group (PRICELESS!)

Total Value = $591

TODAY'S PRICE = $49

YES I NEED THIS!

PLUS GET THESE BONUS SHORTCUTS

In the interest of shortening the time it takes to get you on the right track, you are also going to be getting these three bonus shortcuts...

Pricing Strategy Guide

Pricing your products is easy with our PLP formula but knowing which Pricing Strategy to follow and apply to your business is critical to getting on the fast track to success.

Menu Cheatsheet

Knowing your numbers will surely help accelerate your success but having a handy dandy cheat sheet will make knowing your numbers at a glance a walk in the park.

Vendor List

Along with the training you also get a list of reputable companies that sell industry goods. You can use the list to ensure you're always getting the best rate possible when ordering supplies.

Imagine preparing a quote and hearing your customer say great, here's my credit card.

How would you feel knowing while discussing an order with a potential customer you would never hear them say "can I get a discount?"

What would the future look like for you knowing that your part-time business was profitable enough to become your full-time business?

This is what the "Price Like A Pro" Program can do for you...

How Would Your Sweets Business Be Different If You Could:

  • KNOW exactly what to charge every time someone asked you for a quote
  • QUICKLY prepare a price quote without feeling stressed & overwhelmed
  • STOP having to give in and fall back to guessing what you should charge
  • NO LONGER have to deal with asking everyone in the cake, cookies & cupcake groups "how much would you charge for this?"
  • GET PAID what your worth even though you NEVER thought you could charge that amount.
  • BE THE ENVY of all your family & friends who told you to give it up and get a job but are now watching you grow your profit-driven business.

IF YOU ARE LIKE MOST HOME BAKERS, YOU FEEL LIKE YOU'VE TRIED EVERYTHING TO FIGURE OUT HOW TO PRICE YOUR PRODUCTS...

Maybe you've looked it up online and did the math only to get a number you weren't sure your customer would pay.

And right now maybe you're feeling like your pricing isn't bad but every customer you provide a quote to ghost you or worse yet, says you're too expensive.

You don't have any more time to waste with uncertainty, & getting your pricing wrong. You need a reliable way to PRICE your PRODUCTS with CONFIDENCE and EASE.

UNLIKE OTHER THINGS YOU MAY HAVE TRIED IN THE PAST, THIS PROGRAM IS A SIMPLE STEP-BY-STEP SOLUTION DESIGNED TO GET YOU PRICING LIKE A PRO WITHOUT BREAKING THE BANK OR SETTING ASIDE SEVERAL WEEKS TO LEARN A COMPLICATED WAY TO FIGURE OUT PRICING!

 

Because let's face it, not pricing right is a recipe for always being broke!

Finally get your pricing under control without facing frustration and overwhelm.

FOR LESS THAN $50! YES PLEASE!

LEAVE THE UNCERTAINTY AND OVERWHELM BEHIND WITH...

  • A dependable way to price all of your goods easily and profitably
  • A fail-proof formula that aids you in pricing every product confidently
  • The tools you need to finally make pricing EASY and no longer a chore!
  • Steps to take to get you Pricing Like A Pro in less than a week.

... for only $49!

WHY SHOULD YOU TRUST ME?

 

I don't just teach the formula; I use it. I'm a pastry chef and bakery owner who, after developing the PLP formula started to hear less of (can I get a discount?) and more of (great, here's my credit card).

I've helped many other bakers get past the overwhelm of not understanding their numbers. So they got off the struggle bus and finally turn things around to start seeing a profit with every order.

I keep it real. As a business owner, I know exactly what you need and I tell it to you straight. No fluff or bs, just the exact steps needed to help you Price Like A Pro as quickly as possible.

FOR LESS THAN $50! YES PLEASE!

Hey I'm Letty

I help home bakers like yourself who are struggling to understand how to profitably price their products.

Starting out as a home baker myself in 2006, I knew firsthand how frustrating and overwhelming it was to not have a clear-cut formula to easily come up with the correct pricing for my sweets.

After working several years at my successful bakery I knew I had finally cracked the pricing code.  I developed a simple process that focused on the 4 pillars of pricing and resulted in the creation of the PLP Formula. Applying the formula produced a fail-proof way to easily price any item I produced no matter how complex the recipe or decorative elements.

Now it's your turn to use the PLP formula to price your sweets with confidence & ease and turn pricing into an enjoyable experience so that you can start to work smarter not harder, knowing that you won't be overwhelmed with too much work because you're priced your product too low or lose making a sale because you priced your product too high.

Just know that whatever you want is within your reach right now...

GRAB THE ULTIMATE SHORTCUT!

  • Direct Cost & Indirect Cost (Valued at $99)
  • Labor & Profit (Valued at $99)
  • The "PLP" Formula (Valued at $99)
  • Vendor List (Valued at $49)
  • Bake Diary Trial, Tutorial & Discount (Valued at $49)
  • 90 Day Labor Fast Track (Valued at $49)
  • Profit Planner Guide (Valued at $49)
  • Words of Encouragement Audio (Valued at $49)
  • Growth Mindset Blueprint (Valued at $49)
  • Private Facebook Group (PRICELESS!)

Total Value = $591

TODAY'S PRICE = $49

YES I NEED THIS!

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS...

START PRICING LIKE A PRO NOW!

YES, I NEED THIS!